Lütfen bekleyiniz...

E-Duruşma Sistemi Pilot Mahkemelerde Uygulanmaya Başlandı

Haber Tarihi: 15.09.2020

* Yargıda dijitalleşme çalışmaları kapsamında, e-Duruşma Sistemi 15 Eylül 2020 tarihi itibariyle pilot olarak belirlenen Ankara Batı Adliyesi’nde Kadastro Mahkemesi, 1. ve 2. Tüketici Mahkemesi ile 1. ve 2. İcra Hukuk Mahkemesi’nde kullanıma açılacaktır.

* Yeni sistemle avukatlar bulundukları yerden taraf oldukları hukuk mahkemelerindeki duruşmalara videokonferans ile katılabilecektir.

* Pilot olarak belirlenen mahkemelerdeki duruşmalara Avukat Portal veya CELSE uygulamasından “Duruşma Sorgula” menüsü üzerinden e-duruşma talebi gönderilebilecektir. 1136 sayılı Avukatlık Kanunu 49. maddesi ve 5271 sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunu 183. maddesi uyarınca e-duruşma koşulları ile fiziki duruşma koşulları aynı olduğundan duruşma düzeninin sağlanması için gerekli hassasiyetin gösterilmesi, duruşma sırasında her hangi bir sesli veya görüntülü kayıt ya da nakil olanağı sağlayan cihazın kesinlikle kullanılmaması, e-duruşma kullanımı için minimum 8 Mbit internet hattı ile bağlanılması, kullanılacak internet bağlantısının ortak kullanılan bir hat olmaması, duruşma esnasında başka bir uygulamanın kullanılmaması gerektiği, görüşme kalitesinin bağlantı sağlanan internet hattı kalitesine göre kullanıcı sorumluluğunda olduğu belirtilmiştir.

* E- Duruşma Avukat Kullanım Klavuzuna ulaşmak için tıklayınız.