Lütfen bekleyiniz...

Yıllık Gelir Vergisi Beyanname Verme Dönemi Başladı

Haber Tarihi: 07.03.2018

 

 

Yıllık Gelir Vergisi Beyanname Verme Dönemi Başlamış olup, 2017 Yılına ait Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi 1-26 Mart 2018 tarihleri arasında verilecektir.

* Ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri 2017 yılına ilişkin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini 26 Mart 2018 Pazartesi akşamına kadar elektronik ortamda göndereceklerdir.

Geliri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükellefler Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini 26 Mart 2018 Pazartesi akşamına kadar Hazır Beyan Sistemi üzerinden kolayca gönderebilirler. Hazır Beyan Sistemine Gelir İdaresi Başkanlığı internet sayfası (www.gib.gov.tr) üzerinden ulaşılabilir.

* Hesaplanan Gelir Vergisinin 2018 yılının Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki eşit taksitte ödenmesi gerekmektedir.

Mükellefler vergilerini,

* Vergi tahsiline yetkili olan banka şubelerine,

* Bağlı bulunulan vergi dairesine,

* Bağlı bulunulan vergi dairesinin bildirilmesi şartı ile herhangi bir vergi dairesine,

ödeyebileceklerdir.

* Ayrıca, Hazır Beyan Sistemi ile beyan edilen kira, ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan kaynaklı gelir vergisinin Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların banka/kredi kartları ile ödenmesi mümkün bulunmaktadır.

* İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcınıza www.gib.gov.tr ya da bankaların resmi internet adresleri yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

* Muhtemel yoğunluk sorunları ile karşılaşmamak için beyan ve ödeme işlemlerinizi son günlere bırakmamanızı önemle hatırlatırız.

* Mükellefler 2017 yılında elde ettikleri kazançlarına ilişkin Yıllık Gelir Vergisi Beyannamelerini verirken Gelir İdaresi Başkanlığınca kazanç türü itibariyle hazırlanan rehber ve broşürlerden faydalanabilirler. Rehber ve Broşürlere, elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığı internet sayfasında yer alan “Yardım & Kaynaklar” bölümünden ve GİB Mobil uygulamasından ya da vergi dairelerinden ulaşılabilir.

* Kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş mükellefler ile engelliliği veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine gidemeyecek durumda olan mükellefler Vergi İletişim Merkezini (444 0 189) arayarak randevu talep etmeleri halinde adreslerine gidilerek beyannamelerini doldurmalarına yardımcı olunacaktır.

* Hazır Beyan Sistemi ve vergi ile ilgili hususlar hakkında bilgi alabilmek için Vergi İletişim Merkezi’ni (VİMER - 444 0 189) arayabilirsiniz.

- Rehber ve Broşürlere ulaşmak için tıklayınız.